Reklama

Inni

Inni

24.10.2016
Czyta się kilka minut
Każdy z tych ludzi spotykanych w drodze przez świat składa się jakby z dwóch istot, jest dwoistością, którą często trudno oddzielić. (…)
Ż

Żadna z tych istot nie występuje w stanie czystym i wyizolowanym, obie współżyją ze sobą, wzajemnie na siebie oddziałując”.

Lubię wykłady Ryszarda Kapuścińskiego o Innym. Wygłaszał je w 2004 r. w Wiedniu w Instytucie Nauk o Człowieku. Miał 72 lata, był w jesieni życia, w najlepszej chwili dla pisarza. Nic nie musiał. Nie goniły go terminy. Mógł – nawet bez ruszania się z domu – podróżować do miejsc, w których już był dawno temu.

Dwoistość napotykanych przez nas ludzi tłumaczył tak, że pierwsza istota drzemiąca w nas składa się z radości i smutków, sukcesów i porażek, uczucia głodu, bólu, spełnienia i satysfakcji. Do tej części indywidualnej dołącza druga, wynikająca z kontekstu zewnętrznego, istota człowieka – nosiciela: wierzenia, rasy, kręgu kulturowego, przekonań, w których wyrastał.
Czasem szukamy w ludziach tylko tego zewnętrznego kontekstu. On doskonale...

5186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

za ciekawy i poruszający tekst. Nigdy w taki sposób nie myślałem o kluczach do domu. Może dlatego, że zawsze tam czekała żona albo córka. Teraz zacznę nosić klucze bliżej serca. Tak samo jak Autor chciałbym, aby moje prochy były umieszczone w kącie mieszkania bliskich mi osób. Jednym słowem - pokrewna dusza, Pan Reszka :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]