Reklama

Inna próba bilansu

Inna próba bilansu

15.08.2004
Czyta się kilka minut
Najbardziej uroczyste obchody, poważne teksty, choćby z ośmiostronicowego dodatku do Tygodnika, istotna książka Normana Daviesa, nie są w stanie wyczerpać problemów związanych z Powstaniem Warszawskim. Za każdym razem wraca straszliwy bilans Powstania.
U

Urodzony przed wojną w Warszawie, żyłem w tym mieście od 31 sierpnia 1939 do 4 października 1944 bez jednego dnia przerwy. Mam powody, by dokonać prywatnych rachunków. Spalone mieszkanie moich rodziców z całym dobytkiem. W rezultacie przez dziesięciolecia mieszkaliśmy w gorszych warunkach niż poprzednio. Spalony dom naszego dziadka, solidnego stolarza, który pracując osobiście, zatrudniał w swym warsztacie 11 czeladników i uczniów. Jego śmierć w powstańczej wędrówce. Same straty.

A jednak od lat drąży mnie myśl, że niemal wszystko, co się dobrego zdarzyło w moim życiu, to jest rodzaj renty za Powstanie.

Powiada trafnie profesor Holzer, że okupanci niemieccy i sowieccy konkurowali ze sobą w planowym niszczeniu polskich elit. Można więc sobie wyobrazić, co musiałoby - nie tylko mogło, lecz musiałoby się wydarzyć - gdyby wkraczająca do Warszawy...

4573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]