Reklama

Indie: islam w ofierze

Indie: islam w ofierze

w cyklu STRONA ŚWIATA
21.07.2021
Czyta się kilka minut
Dwa lata temu Indie pod wodzą premiera Modiego odebrały Kaszmirowi status stanu i związaną z nim autonomię. Teraz hinduskie władze próbowały zakłócić obchody Id al-Adha, najważniejszego święta islamu.
Wierni podczas święta Il ad-Adha. Śrinagar, stolica regionu Dżammu i Kaszmir. 21 lipca 2021 / fot. AP/Associated Press/East News
I

Id al-Adha, Święto Ofiarowania, upamiętnia ofiarę, którą Ibrahim (Abraham) zamierzał złożyć z własnego syna, by dowieść swego posłuszeństwa woli Bożej. Widząc oddanie Ibrahima, Bóg zlitował się nad nim i pozwolił złożyć w ofierze barana zamiast dziecka.

Tegoroczne święto, obchodzone na początku dorocznej pielgrzymki do Mekki, wypada w tym tygodniu. Na pamiątkę czynu Ibrahima każdy muzułmanin będący ojcem składa w ofierze barana, kozę, wielbłąda lub krowę. Zwierzę zostanie zgodnie z rytuałem zabite, a jego mięso podzielone między potrzebujących, krewnych i na wspólny, świąteczny posiłek. Tego dnia mahometanie odwiedzają świątynie i obdarowują się prezentami, rozdają jałmużnę.

W Kaszmirze, jedynej indyjskiej krainie, w której muzułmanie stanowią większość, pojawiły się jednak wieści, które popsuły radość z nadchodzącego święta. Miejscowe gazety podały, że indyjski urząd...

8624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawy tekst. Nacjonaliści wszędzie posługują się podobnymi metodami.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]