Ładowanie...
Idźcie po nich
Idźcie po nich
Tak najkrócej można określić reakcje po emisji reportażu TVN „Polscy neonaziści”, w którym pokazano m.in., jak 13 maja 2017 r. grupa Polskich Narodowych Socjalistów w lesie pod Wodzisławiem świętowała 128. urodziny Adolfa Hitlera (gwoli ścisłości: Hitler urodził się 20 kwietnia). Premier Morawiecki i szef MSW Joachim Brudziński zapewnili, że nie ma przyzwolenia na propagowanie faszyzmu, poseł Ryszard Terlecki wniósł o rozpatrzenie sprawy na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszcząć śledztwo.
Wszystkie te reakcje są oczywiście słuszne, choć podszyte hipokryzją. Przypomnijmy: to pod rządami PiS wprowadzono taryfę ulgową dla skrajnej prawicy, uznając przestępstwa z nienawiści za „margines marginesów”, likwidując Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka przy MSWiA i Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej i Ksenofobii. To za czasów Ziobry prokuratura domagała się złagodzenia wyroku dla Piotra Rybaka, który spalił kukłę Żyda na wrocławskim rynku, umorzyła śledztwo w sprawie działaczki ONR krzyczącej na wiecu o „islamskim ścierwie” i „żydowskich imperialistach” oraz wycofała akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi S., występującemu w materiale TVN w przebraniu oficera SS. Mam wymieniać dalej?
Pięć lat temu minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział skinheadom: „idziemy po was”. Niech ktoś wreszcie pójdzie. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]