Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Idźcie po nich

Idźcie po nich

22.01.2018
Czyta się kilka minut
„Szok i niedowierzanie”.
T

Tak najkrócej można określić reakcje po emisji reportażu TVN „Polscy neonaziści”, w którym pokazano m.in., jak 13 maja 2017 r. grupa Polskich Narodowych Socjalistów w lesie pod Wodzisławiem świętowała 128. urodziny Adolfa Hitlera (gwoli ścisłości: Hitler urodził się 20 kwietnia). Premier Morawiecki i szef MSW Joachim Brudziński zapewnili, że nie ma przyzwolenia na propagowanie faszyzmu, poseł Ryszard Terlecki wniósł o rozpatrzenie sprawy na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszcząć śledztwo.

Wszystkie te reakcje są oczywiście słuszne, choć podszyte hipokryzją. Przypomnijmy: to pod rządami PiS wprowadzono taryfę ulgową dla skrajnej prawicy, uznając przestępstwa z nienawiści za „margines marginesów”, likwidując Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka przy MSWiA i Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej i Ksenofobii. To za czasów Ziobry prokuratura domagała się złagodzenia wyroku dla Piotra Rybaka, który spalił kukłę Żyda na wrocławskim rynku, umorzyła śledztwo w sprawie działaczki ONR krzyczącej na wiecu o „islamskim ścierwie” i „żydowskich imperialistach” oraz wycofała akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi S., występującemu w materiale TVN w przebraniu oficera SS. Mam wymieniać dalej?

Pięć lat temu minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział skinheadom: „idziemy po was”. Niech ktoś wreszcie pójdzie. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

takich wszyscy sie boja bo to nigdy nie wiadomo co taki moze zrobic, skoro dla niego swietoscia jest tylko sam fuhrer, i az dziw kto mogl takiego tu i teraz na swoim lonie wyhodowac?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]