Reklama

Harfy na wierzbach

Harfy na wierzbach

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Na warszawskim cmentarzu żydowskim zachował się grobowiec Bera Sonnenberga, bogacza i kupca, syna Szmula Zbytkowera.
Z

Zbudowany w planie prostokąta, na obu ścianach ma płaskorzeźby o wielce symbolicznym znaczeniu. Od jednej strony widoczna jest wieża Babel (jak z obrazu Bruegla), wody, po których płyną żaglowce, jeden z nich tonie i wypadają z niego worki z towarami. Dalej widać jakby gęsty las, a na drzewach rozwieszone są instrumenty: skrzypce, bębenki, róg. Wypisane są słowa 137 Psalmu: „na wierzbach zawiesiliśmy harfy nasze”.

Na drugiej ścianie jest panorama Pragi, a centralne miejsce zajmuje cmentarz żydowski na Bródnie z dużym grobowcem, prawdopodobnie ojca Bera. Nie widziałem nigdzie ohelu o takiej intensywności przedstawień i symboli. Nie bardzo wiemy, co znaczą. Pewne jest tylko, że słowa Psalmu odnoszą się do sytuacji wygnania, która powraca w losie żydowskim. Przypomniałem sobie o tym miejscu, czytając opowieści o historii wygnania Hebrajczyków do Babilonu.

Motyw ze słynnego...

2869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]