Reklama

Gwiazda i rogatywka

Gwiazda i rogatywka

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Zamieszki w Tallinie zbiegły się z projektami ustaw, które wkrótce trafią do Sejmu. Rosja oskarża, że Polska planuje zamach na rosyjskie groby. Tymczasem projekt ministra kultury wzmocni ochronę radzieckich cmentarzy, a projekt PiS w ogóle cmentarzy nie dotyczy.
N

Na Placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ od rana panuje ruch, który w godzinach szczytu zamienia się w wielki korek. To jeden z głównych węzłów komunikacyjnych i charakterystyczne miejsce: niedaleko jest wejście do ZOO, cerkiew i centrum handlowe. Oraz "czterech śpiących": pomnik "Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni". Przy potężnym bloku z figurami żołnierzy tramwaje skręcają na Bródno, Targówek, Pragę Południe i za Wisłą, na Starówkę. Ludzie tłoczą się na przejściach dla pieszych; ani na chwilę nie zamiera szum głosów i pojazdów.

Większość tych, którzy mijają pomnik, traktuje go zapewne jako stały punkt praskiej topografii, nie zwracając na niego uwagi. Zwrócili za to uwagę architekci, a potem politycy. Najpierw przy okazji planowanej przebudowy placu padł pomysł, by pomnik przesunąć, tak aby tramwaje nie musiały niepotrzebnie zakręcać, a przystanek...

6226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]