Reklama

Goryl modernista

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Więc jednak znalazłem ten zapomniany tom wierszy! Tytuł: “Erotyki", data wydania: 1911; wydany ozdobnie na welinowym papierze. Autorem był Józef Weyssenhoff, wymieniany w podręcznikach literatury jako prozaik, autor “Myśli i poglądów Zygmunta Podfilipskiego" (1898) oraz “Sobola i panny" (1911), ale jako żywo nikt nie wie, że pisał też wiersze.
N

Nazwisko “Weyssenhoff" to już cała historia Kawalerów Mieczowych, niegdyś zdobywców ziem dzisiejszej Łotwy, później zwanej Inflantami. Ci zdobywcy zmienili się w wielkich właścicieli ziemskich, przy czym niektóre rodziny, jak Platerowie, Mohlowie, Weyssenhoffowie spolonizowały się, inne - zrusyfikowały się, jak rodzina Benckendorffów czy Budbergów. Do Weyssenhoffów należał majątek Jużynty na ziemiach etnicznie już litewskich, przedmiot pieśni dziadowskiej, dziś przez nikogo już, oczywiście, nieśpiewanej, której fragment brzmiał tak:

A tam w Jużyntach stoi kościół murowany

przez Wajsengopa upundowany.

I w tym kościele swięta Jura stoi

i diabłu piko w sama dupa koli.

Aj, jak jemu boli.

Tom wierszy Józefa Weyssenhoffa jest ilustrowany przez jego brata, malarza Henryka. Tom otwiera...

3723

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]