Reklama

Goryl modernista

Goryl modernista

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Więc jednak znalazłem ten zapomniany tom wierszy! Tytuł: “Erotyki", data wydania: 1911; wydany ozdobnie na welinowym papierze. Autorem był Józef Weyssenhoff, wymieniany w podręcznikach literatury jako prozaik, autor “Myśli i poglądów Zygmunta Podfilipskiego" (1898) oraz “Sobola i panny" (1911), ale jako żywo nikt nie wie, że pisał też wiersze.
N

Nazwisko “Weyssenhoff" to już cała historia Kawalerów Mieczowych, niegdyś zdobywców ziem dzisiejszej Łotwy, później zwanej Inflantami. Ci zdobywcy zmienili się w wielkich właścicieli ziemskich, przy czym niektóre rodziny, jak Platerowie, Mohlowie, Weyssenhoffowie spolonizowały się, inne - zrusyfikowały się, jak rodzina Benckendorffów czy Budbergów. Do Weyssenhoffów należał majątek Jużynty na ziemiach etnicznie już litewskich, przedmiot pieśni dziadowskiej, dziś przez nikogo już, oczywiście, nieśpiewanej, której fragment brzmiał tak:

A tam w Jużyntach stoi kościół murowany

przez Wajsengopa upundowany.

I w tym kościele swięta Jura stoi

i diabłu piko w sama dupa koli.

Aj, jak jemu boli.

Tom wierszy Józefa Weyssenhoffa jest ilustrowany przez jego brata, malarza Henryka. Tom otwiera...

3723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]