Reklama

Głupie prawo, ale prawo

Głupie prawo, ale prawo

25.03.2007
Czyta się kilka minut
To dobrze, że Trybunał Konstytucyjny przyjął w minionym tygodniu takie, a nie inne orzeczenie w sprawie 765 samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych, swoich lub małżonka. Trudno jednak mieć z tego powodu satysfakcję. Trzeba mieć nadzieję, że uznanie za niezgodny z konstytucją przepis o utracie mandatu nie oznacza, że oświadczenia majątkowe można lekceważyć.
G

Gdyby Trybunał okazał się mniej wyrozumiały, mielibyśmy powtórkę wyborów samorządowych, a to nie przyniosłoby korzyści nikomu - nawet Prawu i Sprawiedliwości, które najbardziej zabiegało o to, by spóźnialscy burmistrzowie, radni czy wójtowie utracili mandaty (rzecz jasna w pierwszym rzędzie po to, aby upokorzyć Platformę Obywatelską i odebrać Hannie Gronkiewicz-Waltz prezydenturę Warszawy). Powtórzone wybory samorządowe dałyby bowiem zapewne podobny rezultat. A może nawet jeszcze bardziej korzystny dla spóźnialskich: trudno byłoby o większe upokorzenie dla PiS-u, gdyby w powtórzonych wyborach, nie mając już przeciwnika klasy Kazimierza Marcinkiewicza, Gronkiewicz-Waltz dostałaby nie ledwie ponad 50 proc. głosów, ale - powiedzmy - 80 proc.

Przekonamy się o tym już wkrótce, gdy odbędą się powtórzone wybory burmistrza dolnośląskiego Sycowa, którego mandat został...

4977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]