Reklama

Ładowanie...

Głupie prawo, ale prawo

25.03.2007
Czyta się kilka minut
To dobrze, że Trybunał Konstytucyjny przyjął w minionym tygodniu takie, a nie inne orzeczenie w sprawie 765 samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych, swoich lub małżonka. Trudno jednak mieć z tego powodu satysfakcję. Trzeba mieć nadzieję, że uznanie za niezgodny z konstytucją przepis o utracie mandatu nie oznacza, że oświadczenia majątkowe można lekceważyć.
G

Gdyby Trybunał okazał się mniej wyrozumiały, mielibyśmy powtórkę wyborów samorządowych, a to nie przyniosłoby korzyści nikomu - nawet Prawu i Sprawiedliwości, które najbardziej zabiegało o to, by spóźnialscy burmistrzowie, radni czy wójtowie utracili mandaty (rzecz jasna w pierwszym rzędzie po to, aby upokorzyć Platformę Obywatelską i odebrać Hannie Gronkiewicz-Waltz prezydenturę Warszawy). Powtórzone wybory samorządowe dałyby bowiem zapewne podobny rezultat. A może nawet jeszcze bardziej korzystny dla spóźnialskich: trudno byłoby o większe upokorzenie dla PiS-u, gdyby w powtórzonych wyborach, nie mając już przeciwnika klasy Kazimierza Marcinkiewicza, Gronkiewicz-Waltz dostałaby nie ledwie ponad 50 proc. głosów, ale - powiedzmy - 80 proc.

Przekonamy się o tym już wkrótce, gdy odbędą się powtórzone wybory burmistrza dolnośląskiego Sycowa, którego mandat został...

4977

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]