Reklama

Giełdy nie wierzą w kryzys

Giełdy nie wierzą w kryzys

18.05.2020
Czyta się kilka minut
I

Inwestorzy urządzają bal na Titanicu w obliczu recesji? – do takiego wniosku łatwo dojść, obserwując największe giełdy. W rzeczywistości świat finansów płynie innym statkiem niż reszta gospodarki.

W kwietniu i maju prawie na całym świecie kursy akcji szły w górę, odrabiając straty z lutego i marca, kiedy stało się jasne, że pandemia spowoduje zapaść globalnej gospodarki. Indeks 30 największych spółek notowanych na Wall Street, który pod koniec marca spadł w pobliże 18 tys. punktów, od kilku tygodni trzyma się pułapu 24 tys. – choć stare przysłowie inwestorów mówi „Sell in May and go away”, wyrażając przekonanie, że wiosna i lato nie są dobrym czasem na zakup akcji. Zieleni się także Azja: japoński Nikkei od marca urósł o 25 proc. Giełda w Hongkongu – ponad 10 proc. Nawet warszawski WIG, obecnie zaułek rynku finansowego, odzyskał niemal połowę tego, co stracił w lutym.

Analitycy twierdzą, że to zapowiedź rychłego odbicia gospodarki, która być może nie wpadnie w głęboką recesję. Istnieje jednak jeszcze inne wyjaśnienie: giełdy rosną w nadziei, że pieniądze na pobudzenie realnej gospodarki uda się – podobnie jak w 2008 r. – zatrzymać głównie na rynkach finansowych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]