Reklama

Ładowanie...

Geografia Episkopatu

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Bp Tadeusz Pieronek: Niby podział na Kościół łagiewnicki i toruński jest sztuczny, ale gdyby w takim określeniu nie było ziarna prawdy, to by się nie przyjęło. Rozmawiał Piotr Mucharski
P

Piotr Mucharski: Ksiądz Biskup emocjonował się tymi wyborami? 

Bp Tadeusz Pieronek: Nie twierdzę, że byłem obojętny, ale specjalnie mnie to nie brało. Ostatecznie każdy z biskupów jakoś o Kościół będzie dbał.

Moim zdaniem w grę wchodziło pięć nazwisk. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem było zachowanie status quo, czyli ponowny wybór abp. Michalika, ale poza tym byli jeszcze abp Głódź, który miał na to wielki apetyt, kard. Dziwisz, który wielkiego apetytu nie miał, ale nie powiedziałby nie, a także abp Gądecki i abp Nycz. To ostatnie miało sens: w wieku około sześćdziesiątki, z Warszawy, prawie na pewno przyszły kardynał... Gądecki to z kolei bardzo zdolny człowiek, wielojęzyczny i uczony, a zarazem praktyczny na sposób poznaniaka.

Większym problemem niż osoba przewodniczącego jest zdominowanie Episkopatu przez zwolenników Radia Maryja. A to...

11954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]