Reklama

Ładowanie...

Gdzie oni są?

Gdzie oni są?

14.05.2023
Czyta się kilka minut
D

DOSTRZEŻENIE w połowie XIX w. na powierzchni Marsa sieci kanałów rozpaliło wyobraźnię nie tylko naukowców, ale również opinii publicznej. Czy były dziełem wody? A może pozaziemskiej cywilizacji? Ostatecznie okazały się jedynie złudzeniem optycznym, nie zniechęciło to jednak do dalszych spekulacji dotyczących potencjalnego marsjańskiego życia. Dziś już wiemy, że na powierzchni Czerwonego Globu płynęła kiedyś woda. Dotychczas nie udało się odnaleźć żadnych dowodów na istnienie dawnego życia, a największe nadzieje na znalezienie pozaziemskich organizmów w Układzie Słonecznym wiążą się nie z Marsem, ale księżycami gazowych olbrzymów, pod powierzchnią których znajdują się oceany.

Ta książka zabiera czytelnika w podróż do tych najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc w naszym kosmicznym sąsiedztwie. Autor pokazuje czytelnikom, w jaki sposób naukowcy korzystają z trzech rodzajów danych uzyskanych przez sondy kosmiczne – spektroskopowych, grawimetrycznych i magnetometrycznych – aby odkryć pozaziemskie oceany. Hand tłumaczy trudne koncepcje techniczne przy użyciu prostych przykładów i technologii znanych z codziennego życia, co pomaga w zrozumieniu podstawowych zasad fizyki wykorzystywanych w planetologii. Pokazuje też, jakie misje, które pomogą nam w dalszej eksploracji tych tajemniczych światów, są obecnie w przygotowaniu, a o jakich marzą astrobiolodzy. ©

Peter Hand POZAZIEMSKIE OCEANY CCPress

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]