Reklama

Gdy Siłaczka kozy kuje

Gdy Siłaczka kozy kuje

04.07.2016
Czyta się kilka minut
Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie: Minister pokazał radnym butelkę coca-coli. Powiedział im, że Koziołek Matołek to marka tak samo mocna, ale zupełnie niewykorzystana. Słuchali, ale nie wierzyli.
Fot. Grażyna Makara
J

JAKUB CIEĆKIEWICZ: A więc Pacanów naprawdę istnieje? 

KAROLINA KĘPCZYK: Wiele osób uważa, że istnieje tylko w bajce. Doświadczyłam tego parę razy. Przed dwoma laty, nocą, pod Poznaniem, zatrzymał mnie patrol policji. „Dokąd pani jedzie?”. „Do Pacanowa”. „Żarty pani sobie stroi?”. Policjanci zobaczyli na tylnym siedzeniu dużą maskotkę Koziołka Matołka, spojrzeli po sobie i zbadali mnie alkomatem…

Tymczasem są aż dwa Pacanowy.

Jeden na Śląsku, drugi w Świętokrzyskiem. Ten z bajki leży przy drodze królewskiej Sandomierz–Kraków.

I przez lata był symbolem prowincji.

Smutnej prowincji. Podobno jakiś nieszczęśliwy mieszkaniec Pacanowa wypłakiwał się Kornelowi Makuszyńskiemu w warszawskiej kawiarni, że u nich tylko żałość i bieda. I taka była geneza bajki o Koziołku Matołku.

...

17367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]