Reklama

Gdy komórki zaczynają od nowa

Gdy komórki zaczynają od nowa

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Z komórek ludzkiej skóry udało się otrzymać komórki niezwykle podobne do zarodkowych komórek macierzystych. Czy to pomoże rozwiązać impas wokół światowego zakazu klonowania ludzi?
D

Dwie ekipy naukowców z Japonii i USA (badaniami kierują Shinya Yamanaka i James Thomson) doniosły na łamach prestiżowych czasopism "Cell" i "Science", że udało się im przekształcić zwykłe komórki skóry w komórki bardzo podobne do zarodkowych komórek macierzystych. To zwrot o 180 stopni w priorytetach badań medycznych: jeżeli możliwa będzie rutynowa produkcja takich komórek na drodze manipulacji genetycznych, zniknie problem niszczenia ludzkich zarodków w celu otrzymywania komórek do przeszczepów.

Skutecznie i etycznie

Najlepszą metodą leczenia chorób degeneracyjnych, takich jak Alzheimer, Parkinson czy dystrofia mięśni, a także uszkodzeń tkanek (np. rdzenia przedłużonego, co prowadzi do paraliżu) jest zastępowanie ubytków zdrowymi tkankami. Na takich zabiegach opierać się ma nowa gałąź medycyny, zwana medycyną regeneracyjną....

10534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]