Reklama

Ładowanie...

Gazowy oddech Putina

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Rosyjsko-ukraińska "wojna gazowa" postawiła na ostrzu noża problemy zaopatrzenia Europy w surowce energetyczne.
S

Sposób prowadzenia rozmów z dobroduszną Unią Europejską przez Rosję - podpisywanie umów, które nazajutrz okazują się nieważne - przypomina "przymuszanie Gruzji do pokoju", gdy jednego dnia Moskwa zapewniała prezydenta Sarkozy’ego, że wycofuje wojska, a następnego oznajmiała, że została źle zrozumiana i że to druga strona nie dotrzymuje umów. Podobnie jest dzisiaj - w dniach gazowego sporu na linii Moskwa-Kijów-Bruksela. Zestawmy to, co widać gołym okiem.

Drugim ważnym dla rosyjskich surowców krajem tranzytowym jest Białoruś. Formalnie powodem zawieszenia przez Gazprom dostaw dla Ukrainy miał być brak kontraktu na 2009 r. i brak ustaleń względem ceny za rosyjski gaz i ceny za ukraiński tranzyt do Europy oraz niespłacony dług (Ukraina twierdzi, że go spłaciła). Tymczasem Białoruś też nie ma podpisanego na ten rok kontraktu na dostawy i tranzyt. Płacić nie ma...

7010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]