Reklama

Gatunek ludzki

Gatunek ludzki

02.03.2020
Czyta się kilka minut
W pięć lat opłynął Ziemię. Wyruszył w rejs jako geolog, ale późnym plonem tej wyprawy była jego teoria, która zrewolucjonizowała wiedzę o pochodzeniu człowieka.
Karol Darwin na portrecie George’a Richmonda, 1840 r. domena publiczna
N

Najsłynniejsza wyprawa naukowa świata – przynajmniej do czasu lotu na Księżyc – opóźniła się o jeden dzień z powodu pijaństwa załogi. HMS „Beagle” już kilka tygodni wcześniej zaliczył dwa falstarty i musiał zawracać do portu w Plymouth ze względu na załamanie pogody. Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia 1831 r. morze nareszcie było spokojne, ale kapitan Robert FitzRoy postanowił najpierw ukarać najbardziej niezdyscyplinowanych marynarzy. Kilku wychłostano – odmierzono im po 30–40 razów – i zakuto w kajdany na kilka godzin. Dopiero 27 grudnia „Beagle” podniósł kotwicę i postawił żagle.

Niespełna 23-letniego Karola Darwina „dręczyły smutne myśli” z powodu losu „tak bezmyślnych istot, jakimi są marynarze”, jak zanotował w pamiętniku w pierwszym dniu wyprawy. Wkrótce poczuł się jednak znacznie gorzej – choroba morska zwaliła go z nóg na wiele dni.

Cierpiał podwójnie,...

19530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]