Reklama

Gałczyński po pół wieku

Gałczyński po pół wieku

19.01.2003
Czyta się kilka minut

 Konstanty Ildefons Gałczyński: DZIEŁA WYBRANE I-III - kiedy w latach 60. chodziłem do szkoły podstawowej, zgrzebność zeszytów szkolnych ukryć miały specjalne papierowe okładki o rozmaitych wzorach. Jeden z wzorów przedstawiał wizerunki najwybitniejszych pisarzy polskich. Ich poczet rozpoczynał się od Reja, kończył zaś Tuwimem i Gałczyńskim. W szkolnym panteonie poetów XX wieku obaj zajmowali wtedy miejsce naczelne, wyprzedzając nawet rewolucyjnego Broniewskiego. Obaj byli też naprawdę popularni, a Gałczyński wnosił w szarzyznę peerelu element surrealnego humoru podszytego szaleństwem.

W grudniu tego roku minie pół wieku od śmierci najsławniejszego ze Skaman-drytów i najgłośniejszego spośród poetów następnej po „Skamandrze” generacji. W jakim stopniu ich dzieło pozostaje żywe dla czytelników? Jakie jest dzisiaj ich miejsce na mapie literatury polskiej minionego wieku?

...

8417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]