Reklama

Gałczyński po pół wieku

Gałczyński po pół wieku

19.01.2003
Czyta się kilka minut

 Konstanty Ildefons Gałczyński: DZIEŁA WYBRANE I-III - kiedy w latach 60. chodziłem do szkoły podstawowej, zgrzebność zeszytów szkolnych ukryć miały specjalne papierowe okładki o rozmaitych wzorach. Jeden z wzorów przedstawiał wizerunki najwybitniejszych pisarzy polskich. Ich poczet rozpoczynał się od Reja, kończył zaś Tuwimem i Gałczyńskim. W szkolnym panteonie poetów XX wieku obaj zajmowali wtedy miejsce naczelne, wyprzedzając nawet rewolucyjnego Broniewskiego. Obaj byli też naprawdę popularni, a Gałczyński wnosił w szarzyznę peerelu element surrealnego humoru podszytego szaleństwem.

W grudniu tego roku minie pół wieku od śmierci najsławniejszego ze Skaman-drytów i najgłośniejszego spośród poetów następnej po „Skamandrze” generacji. W jakim stopniu ich dzieło pozostaje żywe dla czytelników? Jakie jest dzisiaj ich miejsce na mapie literatury polskiej minionego wieku?

...

8417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]