Reklama

Ładowanie...

Francja: renesans energii atomowej (i wiatrowej)

Francja: renesans energii atomowej (i wiatrowej)

03.10.2022
Czyta się kilka minut
P

Plan rozbudowy elektrowni jądrowych przedstawiło francuskie ministerstwo energii. W ciągu najbliższych pięciu lat ma ruszyć budowa nowego reaktora, a potem pięciu kolejnych (będą to europejskie wodne reaktory ciśnieniowe, EPR). Wszystkie mają zostać podłączone do sieci od roku 2035. Rząd szacuje ich koszt na 52-56 mld euro. Harmonogram tego „renesansu atomu”, jak nazywa to prezydent Macron, uważany jest za ambitny, bo takie budowy trwają ostatnio we Francji długo. Np. reaktor typu EPR w normandzkim Flamanville, budowany od 2007 r., miał być oddany w 2012 r., a zostanie ukończony w 2023 r.

Ponad dwie trzecie prądu zużywanego we Francji wytwarzają elektrownie jądrowe. W kraju jest 56 reaktorów, ale ostatnio 32 były wyłączone lub pracowały w trybie ograniczonym (z powodu problemów technicznych czy konserwacji; wiele jest już starych). Władze liczą, że przed zimą pracować będą znów wszystkie i kraj poradzi sobie z kryzysem energetycznym.

Macron chce rozwijać też energetykę wiatrową: pod koniec września prezydent otworzył pierwszą we Francji farmę wiatrową. Tworzy ją koło ­Saint- -Nazaire nad Atlantykiem 80 wiatraków. W budowie jest kolejnych sześć farm. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]