Reklama

Flirt z komuną

Flirt z komuną

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Choć wybory do Bundestagu dopiero za półtora roku, walka wyborcza w Niemczech zaczyna się już teraz. Nerwowość jest tym większa, że języczkiem u wagi mogą się okazać postkomuniści, dotąd w wielkiej polityce bojkotowani.
C

Coraz większa przepaść dzieli chadeków i socjaldemokratów rządzących wspólnie od 2005 r. Wprawdzie zawsze było to "małżeństwo z rozsądku", ale współpraca jakoś się układała - raz lepiej, raz gorzej. Dziś jest inaczej: spór, który się właśnie zaczyna, zwiastuje początek kampanii wyborczej - mimo że wybory do Bundestagu planowane są na jesień 2009 r.

Kością niezgody stały się inne wybory - prezydenckie. Choć one także odbędą się dopiero w przyszłym roku, wiosną, to już teraz socjaldemokraci podjęli decyzję, że ich kandydatką będzie prof. Gesine Schwan, rektor Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Rzucając tym samym rękawicę chadekom i prezydentowi Horstowi Köhlerowi (z CDU).

Do wybuchu otwartej wojny być może by nie doszło, gdyby nie nerwowość z obu stron. Coraz więcej sygnałów pokazuje, że od jesieni 2009 r. Niemcy mogą być rządzone...

7960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]