Reklama

Figowiec i termometr

Figowiec i termometr

05.03.2007
Czyta się kilka minut
W piątym wieku przed Chrystusem opowiadano na Bliskim Wschodzie o niejakim Ahikarze. "Jesteś jak drzewo niedające owoców - napomina go ojciec. - Chociaż rośnie nad wodą, jego właściciel zmuszony jest je wyciąć. "Przesadź mnie w inne miejsce, a jeśli nie wydam owocu, zetnij mnie - odpowiada Ahikar. Ojciec jednak pyta retorycznie: "Kiedy stałeś nad wodą, nie wydawałeś owoców. Jakże chcesz je wydać na nowym miejscu?.
P

Prawdopodobnie Jezus wykorzystał to opowiadanie, aby stworzyć z niego własną przypowieść. Skierował ją do jakichś ludzi informujących o krwawym stłumieniu rewolty Galilejczyków przez Piłata i o katastrofie budowlanej w Jerozolimie, która pochłonęła osiemnaście ofiar. Z opisu ewangelicznego wynika, że podnieceni skalą wydarzeń interpretatorzy rzeczywistości orzekli, jakoby tymi wydarzeniami kierowała karząca ręka Boga. Jezus czyta to inaczej: nie myśl o innych, pomyśl o swoim życiu. "Jeśli się nie nawrócicie, sami podobnie zginiecie".

Przypowieść o nieowocującym figowcu zasadzonym w winnicy miała na celu pobudzenie do zmiany myślenia i interpretowania faktów z korzyścią dla siebie, a nie ze szkodą dla innych. Logika Jezusa różni się jednak nieco od logiki ojca Ahikara. Jest to logika miłosierdzia i cierpliwości wobec człowieka patrzącego w inny punkt świata...

3302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]