Reklama

Fasada i kulisy

Fasada i kulisy

30.08.2011
Czyta się kilka minut
Od kilkunastu lat polskie państwo reprezentowane jest w centrum Berlina przez ośmieszającą je, budowlaną ruinę.
"

"Polen, so cool" (Polska jest spoko) - takim nowoczesnym, młodzieżowo pobrzmiewającym tytułem nobliwy tygodnik "Die Zeit" opatrzył niedawno artykuł o Polsce. Jego autor, polski dziennikarz mieszkający w Berlinie, opisuje w nim - nieco może eufemistycznie, a na pewno zbyt euforycznie - jakim to krajem mlekiem i miodem płynącym jest dziś Polska, jak świetnie radzi sobie gospodarczo. Także polski prezydent, przebywając niedawno w Berlinie, opowiadał o polskiej drodze do modernizacji jako o źródle nowej pewności siebie Polaków. Pozytywne wieści zza Odry - wypada się tylko cieszyć.

A jednak, niech wolno będzie postawić pytanie: czy Polska w istocie jest "spoko"? Być może zabrzmi to jak łyżka dziegciu, wpychana do tej beczułki z miodem i mlekiem, ale... Trudno nie zadać takiego pytania, gdy jest się berlińczykiem, któremu przyszło właśnie odbyć niewielki spacer po...

3119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]