Reklama

Ładowanie...

Ewa i Adam w Kościele

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Chyba po raz pierwszy Kongregacja Nauki Wiary wzywa tak szeroko do dialogu na jakiś ważny dla Kościoła i zajmujący ludzi temat. Już choćby z tego powodu list O współpracy mężczyzn i kobiet w Kościele i świecie przejdzie do historii. Ma być punktem wyjścia. Rzeczywiście jest - wiele dowiemy się z niego o współpracy mężczyzny i kobiety w małżeństwie i w społeczeństwie, ale prawie nic (wbrew tytułowi) o takiej współpracy w Kościele.
B

By przeciwstawić się skrajnym nurtom feministycznym i pokazać, na czym polega znaczenie wpisanego w naturę zróżnicowania płciowego, Kongregacja przedstawia główne prawdy dotyczące człowieka objawione w Biblii: równą godność mężczyzny i kobiety oraz potrzebowanie siebie nawzajem. Dopiero razem Ewa i Adam tworzą “obraz Boga". Grzech zniekształcił wzajemną relację. Stąd potrzebna “czynna współpraca". Kobieta przez wrażliwość i otwarcie na drugiego pełni niezastąpioną rolę w rodzinie i społeczeństwie. Sam Kościół ma charakter kobiecy - jak Maryja zdolny jest “słuchać, przyjmować, być pokornym, wiernym, pełnym uwielbienia i oczekiwania" wobec Boga. Rolą kobiety jest przypominać o tym ochrzczonym. Czy ma to robić tylko w domowym zaciszu i murach klasztornych?

Kościół nie po raz pierwszy podkreśla wagę “geniuszu kobiety". Czy kościelne struktury (dostępne prawie...

1419

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]