Reklama

Ładowanie...

Europa stawia na przymus szczepień

Europa stawia na przymus szczepień

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Prawie w całej Europie obowiązują już przepisy, które stawiają obywateli wobec przymusu szczepienia. Na razie w tym gronie nie ma Polski.
Niemiecka „Reguła 2G”: jeśli chcesz żyć na co dzień bez drastycznych ograniczeń, musisz być szczepiony lub być ozdrowieńcem. Fot. THOMAS KIENZLE/AFP/East News
N

Niektórzy podjęli już taką decyzję: od lutego 2022 r. szczepienie przeciwko covid będzie obowiązkowe w Austrii i Niemczech. Za Odrą decyzję musi podjąć jeszcze Bundestag, ale to formalność, taka jest wola politycznej większości, a ekspertyzy prawne dopuszczają przymus państwa wobec obywatela. Natomiast aby już teraz złamać czwartą falę, w minionym tygodniu za Odrą wprowadzono de facto lockdown dla niezaszczepionych: w wielu sferach życia publicznego mogą uczestniczyć tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy (nie wystarczy już, jak miało to miejsce wcześniej, okazanie wyniku testu).

Wiedeń i Berlin idą więc tu najdalej. Ale choć inne kraje Europy nie zdecydowały się (jeszcze?) na podobny krok, w bardzo wielu – o ile już nie w większości – obowiązują dziś przepisy, które stawiają obywateli wobec de facto przymusu szczepienia, o ile chcą oni uczestniczyć w szeroko pojętym życiu zawodowym i społecznym. W języku niemieckim nazwano to „Regułą 2G”: jeśli chcesz żyć na co dzień bez drastycznych ograniczeń, musisz być szczepiony lub być ozdrowieńcem.

Przepis ten często idzie w parze z obowiązkiem szczepień wobec poszczególnych grup społecznych. Zróbmy krótki przegląd – on sam w sobie wiele mówi. We Włoszech od maja szczepienie jest obowiązkowe dla zawodów medycznych (opornych się zawiesza), a od października także dla pracowników opieki. We Francji od września obowiązek szczepień dotyczy 2,7 mln osób personelu medycznego i opiekuńczego (15 tys. opornych zawieszono bez wypłaty pensji). Na Łotwie – również nauczycieli i urzędników. W Belgii medycy muszą zaszczepić się do 1 kwietnia 2022 r.; opornym grozi odsunięcie. W Grecji obowiązek ten rozszerzono także na seniorów: kto ma powyżej 60 lat, a nie przyjmie do 16 stycznia co najmniej jednej dawki, będzie musiał płacić 100 euro grzywny za każdy miesiąc zwłoki. W minionym tygodniu także minister zdrowia Czech ogłosił, że obowiązek szczepień będzie dotyczyć seniorów powyżej 60 lat (oraz służby zdrowia, policji itd.). Listy zawodów, w przypadku których szczepienie jest obowiązkowe, są także w Wielkiej Brytanii, Słowenii, Danii, Rosji, na Węgrzech czy Ukrainie.

Do poniedziałku 6 grudnia w tym gronie nie było Polski.


Michał Bilewicz, psycholog społeczny: Emocje są rozchwiane, bo konflikt o szczepienia i obostrzenia toczymy na gruncie moralnym. W takim sporze trudno o subtelności.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]