Episkopat o Episkopacie

338. zebranie plenarne Episkopatu w Częstochowie upłynęło w cieniu tragedii w kopalni "Halemba. Podczas krótkich obrad biskupi dyskutowali m.in. o zmianach w statucie Konferencji Episkopatu.

27.11.2006

Czyta się kilka minut

Wcześniej biskupi uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach, które wygłosił ks. prof. Marek Starowieyski. "Przeżyliśmy rekolekcje w wielkim skupieniu i refleksji nad samymi sobą, nad sytuacją Kościoła w świecie i Polsce, ale nasza refleksja sięgnęła także tych, którzy zginęli w kopalni. Modliliśmy się i nadal się modlimy w intencji poległych i ich rodzin" - powiedział bp Stanisław Wielgus.

Podczas obrad (23 listopada) bp Piotr Libera poinformował biskupów o rozpoczęciu prac przez Kościelną Komisję Historyczną ds. inwigilacji duchowieństwa w okresie PRL. Zachowało się kilkadziesiąt kilometrów esbeckich akt poświęconych Kościołowi, dlatego Komisja postanowiła zebrać zespół asystentów. Kandydatury spośród kompetentnych badaczy zatwierdzi Episkopat. Następne obrady Komisji zaplanowano na 12 grudnia.

Biskupi dyskutowali o nowelizacji przyjętego przed dziesięcioma laty statutu i regulaminu Konferencji Episkopatu. Zmiany wiążą się z wytycznymi, które Stolica Apostolska ogłosiła w 1998 r. Abp Tadeusz Gocłowski wyjaśnił, że korekty powinny dotyczyć dwóch spraw: kompetencji biskupów pomocniczych oraz statusu biskupów seniorów. Otóż statut z 1996 r. podczas obrad Konferencji Episkopatu przyznaje identyczne prawo głosu ordynariuszom i sufraganom. Tymczasem - jak argumentował bp Libera - w kwestiach administracyjnych czy materialnych głosować powinni wyłącznie biskupi diecezjalni, ponieważ obie sfery leżą wyłącznie w ich gestii. Abp Gocłowski zasugerował, że być może warto przywrócić odrębne zebrania biskupów diecezjalnych, na których zapadały ważne postanowienia. Z kolei zmiany dotyczące emerytowanych hierarchów prawdopodobnie wzmocnią ich pozycję na forum Episkopatu. Obecnie mogą uczestniczyć w obradach Konferencji czy poszczególnych Komisji, ale bez prawa głosu. Biskupi chcieliby w większym stopniu korzystać z długoletnich doświadczeń seniorów. Pojawił się także postulat przedłużenia okresu urzędowania przewodniczącego Episkopatu. Dotychczasowy statut przewiduje dwie pięcioletnie kadencje, tymczasem w innych krajach (np. w Niemczech), kadencja przewodniczącego Episkopatu nie podlega ograniczeniom.

Biskupi przyjęli również list duszpasterski o rodzinie, która powinna naśladować Rodzinę z Nazaretu. Episkopat zachęca rodziców do częstszych rozmów z dziećmi i współpracy ze szkołą. Przesłanie na ten temat będzie można usłyszeć w kościołach w uroczystość św. Rodziny, która w tym roku przypada w ostatni jego dzień.

Episkopat wybrał delegatów na przyszłoroczne XII zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów. Temat obrad brzmi: "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Na razie nazwiska kandydatów, do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską, pozostaną tajne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2006