Eliminacja

„Nie stało naszych ofiar, przywozili swoich chorych z Niemiec” – 80 lat temu w szpitalu psychiatrycznym w wielkopolskim Kościanie trwała „Aktion T4”.

Reklama

Eliminacja

Eliminacja

09.03.2020
Czyta się kilka minut
„Nie stało naszych ofiar, przywozili swoich chorych z Niemiec” – 80 lat temu w szpitalu psychiatrycznym w wielkopolskim Kościanie trwała „Aktion T4”.
Poklasztorne budynki zaadaptowane na szpital psychiatryczny, Kościan, 1910 r. WIKIPEDIA.ORG
O

Oficjalne przyczyny to: ostry katar żołądka, jelit, słabość mięśnia sercowego, zapalenie płuc, nerek. U starszych: ogólne osłabienie organizmu, uwiąd starczy, udar. Czasami: śmierć na miejscu na skutek ataku epilepsji. Tablica przy obecnym Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie mówi więcej: „Stąd wyruszyło ku śmierci 3300 psychicznie chorych Polaków, Niemców, Żydów”.

Zeznania

Wkrótce po wojnie zeznawali świadkowie: Polacy, którzy przed 1939 r. pracowali w szpitalu w Kościanie i zostali w nim po tym, jak miasto – wraz z Wielkopolską – anektowano do III Rzeszy.

Tomasz Leiszner, pielęgniarz: „W roku 1940 w miesiącu styczniu przystąpił okupant do likwidowania Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie. Likwidacja trwała przez styczeń, luty i początek marca”.

Monika Gajewska, pielęgniarka: „Pewnego dnia otrzymałyśmy rozkaz przygotowania pacjentek na...

21101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]