Reklama

Eksperci KEP: bezduszne normy prawne

Eksperci KEP: bezduszne normy prawne

27.04.2018
Czyta się kilka minut
Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych wydał stanowisko ws. Alfiego Evansa. Podkreślił, że odłączenie chłopca od aparatury można określić mianem zabójstwa, a nie odstąpieniem od uporczywej terapii.
Przed szpitalem Alder Hey w Liverpool’u, 26.04.2018 r. / FOT.OLI SCARFF / AFP/EAST NEWS
Przed szpitalem Alder Hey w Liverpool’u, 26.04.2018 r. / FOT.OLI SCARFF / AFP/EAST NEWS
A

Analizując sprawę Alfiego Evansa pod kątem etycznym, medycznym i prawnym Zespół jednoznacznie potępił odłączenie dziecka od aparatury wspomagającej pracę płuc.

„Solidaryzujemy się z rodzicami małego pacjenta, którzy stają się ofiarami bezdusznej normy prawnej” – czytamy na początku dokumentu sygnowanego przez bp. Józefa Wróbla. Zespół przypomina, że prawa „bezsilnego dziecka” są gwarantowane przez takie akty prawa międzynarodowego, jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja Praw Dziecka czy Europejska Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie (z 1997 r.), a „w obronie takich pacjentów regularnie występuje również Kościół katolicki”.

W ocenie Zespołu odłączenie dziecka od aparatury wspomagającej pracę płuc „było z punktu widzenia przewidywalnego skutku aktem zabójstwa dziecka, nie zaś dopuszczalnym moralnie i prawnie odstąpieniem od terapii uporczywej”. Dokument podkreśla, że opieka nad pacjentem musi obejmować nie tylko nawadnianie i odżywianie, ale także wentylację (sztuczne oddychanie) „jak długo organizm pacjenta jest zdolny do życia, a zatem do czasu, gdy właściwe mu procesy nie są wyłącznie efektem wymuszania za pomocą zabiegów medycznych”. Tymczasem w przypadku Alfiego nie doszło ani do śmierci mózgowej, ani do „osiągnięcia przez organizm swego naturalnego kresu (stany terminalne w efekcie starości, choroby, skutków wypadku)”.

Zespół przypomina, że chłopca nie udało się zdiagnozować i nieznana jest etiologia (przyczyna) jego schorzenia, w związku z tym nie jest możliwe prognozowanie rozwoju choroby. Sugeruje poszerzenie konsylium lekarskiego zajmującego się chłopcem o kolejne specjalizacje medyczne. Co więcej, „zgodnie z zasadami bioetyki stan zdrowia Alfiego upoważnia, aby za zgodą rodziców poszukiwać alternatywnych rozwiązań terapeutycznych, nawet jeżeli miałyby one tylko charakter eksperymentalny”.

Analizując wyroki sądów dotyczące chłopca, Zespół KEP zwraca uwagę na specyfikę orzecznictwa brytyjskiego, w którym ocena, czy dalsze leczenie leży w interesie pacjenta „wymaga odniesienia się nie tylko do aspektu medycznego, ale również społecznego i psychologicznego”. Chodzi m.in. o to, czy pacjent będzie w stanie wchodzić w relację z otoczeniem, zachowa świadomość swojej tożsamości i zdolności poznawcze, będzie mógł odczuwać i odwzajemniać miłość najbliższych.

Według Zespołu KEP takie normy są sprzeczne z obowiązkiem poszanowania godności osoby ludzkiej, ponieważ zakładają arbitralne „rozróżnienie życia, które jest wartościowe, a zatem pozostające w interesie pacjenta, od tego, które takim nie jest”. „Legalność decydowania o tym, czy dalsza terapia pacjenta jest w jego interesie ze względu na jego zdolność do konkretnego sposobu przeżywania świata, jest wysoce wątpliwa moralnie – czytamy. – Pozbawienie życia pacjenta w takich okolicznościach powinno być pojmowane jako eutanazja lub zabójstwo”.

Przypomnijmy, że 18 kwietnia Episkopat Anglii i Walii wydał stanowisko, w którym stanął w obronie lekarzy Alfiego Evansa. Brytyjscy biskupi napisali m.in.: „Wiemy, że niedawna publiczna krytyka ich pracy jest bezpodstawna, ponieważ konsekwentnie świadczyliśmy opiekę duszpasterską nad personelem szpitala i nad rodziną”.


CZYTAJ TAKŻE:

23-miesięczny Alfie Evans od 7. miesiąca życia chorował na niezidentyfikowaną chorobę genetyczną, która zniszczyła prawie cały mózg dziecka. Komentarz Artura Sporniaka >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Konsekwętny i koocherętny (co namniej logiczny!) determinista powinien zdawać sobie sprawę, że nikogo do niczego nie jesteśmy w stanie przekonać, tym bardziej czegokolwiek komuś narzucić, i tym bardziej kogokolwiek jakkolwiek ubezwłasnowolnić.

[cięko...]

ALFIE walcz ! Jesteśmy z TOBĄ !

?

Kościół jaki jest(także czasami bezduszny), taki jest. Ale jest

...

W tej sprawie słucham z uwagą głosu episkopatu Anglii i Walii. RIP A.E.

Głos Episkopatu jest taki sam jak Papieża Franciszka. Stop dla liberalnej i lewackiej ideologii !

... jego wpis na twitterze to kompromitacja całego lewactwa...

za dziecko nie wolno decydować, ale dziecku też zadecydować nie wolno - taka jest wykładnia episkopatu, no bo jak wiemy, według episkopatu decydować może jedynie episkopat

bez wahania, bez cienia wątpliwości - ci, którzy pod pozorem obrony "świętości życia" żerują na przypadku tego chłopca, zasługują na miano hien cmentarnych - za nimi zaś kroczą głupcy

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/chlopcu-przeszczepiono-piec-organow-naraz,833444.html ✚✚✚ "Przeszczep pięciu narządów naraz uratował życie siedmioletniemu chłopcu w Wielkiej Brytanii. Operacja się udała. Pacjent, uratowany od śmierci, wyszedł ze szpitala. Chłopiec faktycznie ma powody do szczęścia. Lekarze przeszczepili mu za jednym zamachem wątrobę, trzustkę, fragment jelita cienkiego i dwie nerki. Kiedy chłopiec miał zaledwie kilka tygodni, jego własne jelito cienkie przekręciło się, uniemożliwiając mu przyjmowanie pokarmów. Jay przez całe swoje życie był karmiony pozajelitowo. Wszystkie składniki odżywcze - białka, woda, elektrolity, pierwiastki śladowe były mu podawane dożylnie. To była operacja ratująca życie. Udała się."

http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,40858,modlitwa-na-kaplicowce.html ✚✚✚ "Już w niedzielę 29.04.2018 roku o godzinie 18:30 w imieniu Stowarzyszenia Aktywnych Polaków oraz Elitarnych Beskidy zapraszamy wszystkich mieszkańców Śląska Cieszyńskiego na wzgórze Kaplicówka w Skoczowie na modlitwę za duszę Alfie’go. To miejsce w sposób szczególny kojarzy się z naszym wielkim rodakiem - Janem Pawłem II, wielokrotnie nawołującym do zaprzestania zbrodni aborcji oraz świadomym opowiedzeniem się po stronie życia. Przybądźmy całymi rodzinami, niech każdy z nas ma odwagę pokazać, że zabójcza ingerencja w ludzkie życie jest krwawą zbrodnią, której stanowczo należy się sprzeciwiać. Przynieśmy ze sobą pluszaki, kwiaty i transparenty z napisem „ #pray4Alfie „ , „#AlfiesArmy” . W związku z powyższym wydarzeniem zagości w naszym mieście Skoczowie artysta muzyki o treściach patriotycznych, a także związanych z wiarą katolicką - Dominik SOVA Gudowski z Jeleniej Góry. Wybrał nasze miasto do nagrania teledysku do piosenki w temacie pro – life pt.: „Wyblakłe anioły”, a towarzyszyć mu będzie nasza mieszczanka Alicja Chmielewska. SOVA wydał w 2017 roku swój debiutancki album muzyczny pt.: „Cmentarz Wyklętych”, w którym śpiewa o Żołnierzach Podziemia Niepodległościowego, Powstaniu Warszawskim i innych. W dniu 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych SOVA gościł w Teleexpressie u Marka Sierockiego, w którym został wyemitowany fragment teledysku pt. „Leśni”. Dominik jest także ambasadorem Stowarzyszenia Aktywnych Polaków. Chcemy, aby akcja ta uświadomiła naszym rodakom, że nikt z nas nie ma prawa do decydowania o życiu innego człowieka. Michał Guzdek Wiceprezes Stowarzyszenia Aktywnych Polaków"
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]