Reklama

Eksmisja z Europy

Eksmisja z Europy

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Słowaccy burmistrzowie powołali organizację, która pomaga w likwidacji romskich osiedli. W krajach regionu już nawet Romowie zastanawiają się, czy nie lepiej żyć osobno.
L

Letanovce – dwutysięczna wieś na Spiszu, niedaleko Popradu. Kościół, szkoła, klub piłkarski, dwa festyny ludowe w roku. Wieś, jakich setki w środkowej Słowacji; dzięki wygodnej, szerokiej drodze mijana szybko podczas jazdy do ciekawszych miejsc.
Ale z szosy nie widać wszystkiego. Dwa kilometry dalej, za polami kwitnącego w maju na żółto rzepaku, są „Letanovce 2”: tuziny baraków i lepianek na glinianej ziemi, oddzielonych szkieletami samochodów i zepsutym sprzętem domowym, z czymś w rodzaju wewnętrznego dziedzińca, po którym od świtu do zmierzchu ganiają dzieciaki. Jeśli są uczniami, to w szkole specjalnej. Ta najbliższa bije krajowy rekord: 100 proc. jej słuchaczy to właśnie Romowie.
W 2004 r. w 787 satelickich osadach romskich na Słowacji żyło 147 tys. odseparowanych od reszty społeczeństwa ludzi. Dziś może ich być jeszcze więcej; choć ostatni spis powszechny ustalił...

6568

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]