Reklama

Efekt motyla

Efekt motyla

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Mały wulkan wstrzymał ruch lotniczy na połowie planety. Natura zakpiła z ludzkiej wiary w potęgę technologii, lecz człowiek się upiera, że wyszedł z tej próby zwycięsko.
L

Lekcję pokory zaserwował nam wulkan zaliczany do trzeciorzędnych, leżący w kraju, o którym większość ludzkości wcześniej nie słyszała. Sama erupcja Eyjafjöll też nie należała do największych. Nieporównywalna z wybuchem Wezuwiusza, grabarza Pompei, w pierwszym wieku naszej ery, czy też z indonezyjskim Krakatau, który w 1883 r. wyrzucił chmurę pyłu z siłą "13 tysięcy razy większą od bomby w Hiroszimie", na wiele miesięcy zasnuwając ziemską atmosferę pyłem i wywołując mordercze fale tsunami.

Podliczmy straty. Odwołanie jednej trzeciej lotów przez pięć dni mogło kosztować branżę lotniczą - i tak balansującą na krawędzi opłacalności - 1,7 mld dolarów. Zamknięcie nieba uderzyło po kieszeni biura podróży i firmy kurierskie. Produkcję musiały wstrzymać niektóre koncerny samochodowe i elektroniczne, uzależnione od transportu części drogą powietrzną.

...

8478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]