Reklama

Dziennik teologiczny A.D. 2045

Dziennik teologiczny A.D. 2045

14.05.2020
Czyta się kilka minut
Po kolapsie „pobożności uzdrowieniowej” i odkąd górale pogonili księży ciupagami, jedyne żywe chrześcijańskie wspólnoty istnieją wśród wielkomiejskiej inteligencji. | Czy trzeba być chrześcijaninem, by pozostawać w bezpośredniej i zbawczej relacji z Rzeczywistością Ostateczną, którą my nazywamy Bogiem?
/ DOMENA PUBLICZNA
/ DOMENA PUBLICZNA
1

12 marca

Czytam apoftegmaty Ojców Pustyni. Fascynujące, jak w tych zapiskach sprzed prawie dwóch tysięcy lat, relacjonujących życie i dialogi koptyjskich chłopów, to, co specyficzne, kulturowo uwarunkowane, miesza się z tym, co uniwersalne, ogólnoludzkie, a nawet boskie. Kolaż ascetycznych praktyk, nauk o Bogu, demonologii, ­psychologicznych obserwacji.

Kusi by uznać, że konkretne praktyki czy demonologia to rzecz specyficznej epoki. Przenikliwość psychologiczna – skarb uniwersalny. Ale – chyba jednak nie. Przy głębszym zastanowieniu okazuje się, że nie sposób uniwersalnego wydestylować z kulturowo uwarunkowanego i wskazać precyzyjnie między nimi granicy.

23 marca

Spotkałem K. Zajmuje się najnowszą historią Kościoła. Właściwie: chrześcijańskiej duchowości. Przypomniał mi, że na początku XXI wieku, gdzieś przez dwie dekady, najbardziej popularną formą...

11919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]