Reklama

Religia potrzebuje rozumu

Religia potrzebuje rozumu

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Ks. Andrzej Kobyliński, filozof: Kilka milionów polskich katolików wierzy w grzechy pokoleniowe i pije wodę egzorcyzmowaną.
Rekolekcje z ks. Johnem Bashoborą, Stadion Narodowy w Warszawie, lipiec 2013 r. Fot. Krystian Maj / FORUM
M

MARCIN ŻYŁA: Czy niedawne zamachy w Paryżu mówią nam coś o współczesnej kondycji religii?

KS. ANDRZEJ KOBYLIŃSKI: Na początku XXI w. zauważamy ożywienie różnych form życia religijnego na wszystkich kontynentach. Niestety, niektóre nowe nurty religijne często stają się fanatyczne czy fundamentalistyczne. Islam – a dokładniej: niektóre jego odłamy służą tu przykładem.

Zamachy we Francji to ostrzeżenie: jeżeli wielu z nowych nurtów religijnych nie poddamy kontroli rozumu i myśleniu filozoficznemu, grozi nam to, że przestaną być źródłem pokoju, nadziei i sprawiedliwości – a zaczną powodować wojny, konflikty i nienawiść. Na początku trzeciego tysiąclecia, bardziej niż kiedykolwiek, religia potrzebuje rozumu i filozofii.

Od miesięcy patrzymy na dramat przybywających do Europy uchodźców i migrantów. Praprzyczyną tych wydarzeń są m.in....

18171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]