Reklama

Dwutlenek węgla podgrzeje inflację

Dwutlenek węgla podgrzeje inflację

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Ponad 29 euro za tonę – tego pułapu sięgnęła w ubiegłym tygodniu cena certyfikatu emisji CO2.
E

Eksperci nie mają wątpliwości: ceny tych pozwoleń będą nadal rosnąć, bo po zeszłorocznej zmianie przepisów, liberalizującej obrót certyfikatami, prawa do emisji dwutlenku węgla zaczęli skupować także spekulanci. Dla polskiego sektora energetycznego, uzależnionego od węgla, który podczas spalania uwalnia mnóstwo CO2, oznacza to tylko dalszy wzrost kosztów działalności. Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej szacuje, że rosnące ceny pozwoleń już dziś odpowiadają w Polsce za ok. 40 proc. wzrostu kosztów operacyjnych polskiej energetyki.

Klienci indywidualni na razie nie odczuli podwyżek, bo pod koniec 2018 r. rząd zamroził ceny prądu. W przyszłym roku – jak szacują analitycy banku Credit Agricole – należy liczyć się jednak ze wzrostem cen energii dla firm o ok. 40 proc. Te podwyżki już na pewno znajdą odzwierciedlenie w cenach produktów i usług, co z kolei musi skutkować wzrostem inflacji.

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości co do ceny zaniedbań kolejnych rządów w unowocześnianiu polskiej energetyki – w przyszłym roku odczuje ją we własnej kieszeni. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]