Reklama

Dwudziestu trzech purpuratów

Dwudziestu trzech purpuratów

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Na zakończenie audiencji ogólnej 17 października Benedykt XVI ogłosił nazwiska duchownych, którym nada najwyższy stopień whierarchii kościelnej. Wśród nich jest jeden Polak: pracujący wkurii rzymskiej abp Stanisław Ryłko. Nowe nominacje zmienią układ sił wkolegium wybierającym papieża.
B

Benedykt XVI zapowiedział na 24 listopada konsystorz, na którym nominaci odbiorą insygnia. Wyznał, że kapelusz kardynalski pragnął podarować bp. Ignacemu Jeżowi. Koszalińsko-kołobrzeski biskup senior przebywał w Rzymie na pielgrzymce i zmarł 16 października rano, niedługo po odprawieniu Mszy św. Bp Edward Dajczak w rozmowie z KAI zdradził jednak, że zdążył mu przekazać wiadomość o nominacji; tuż przed odlotem samolotu do Rzymu rozmawiali przez telefon. 93--letni bp Jeż miał powiedzieć: "Boże! Co to się dzieje?".

Wbrew domysłom wielu obserwatorów wśród nominowanych nie znalazł się metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Watykanista Luigi Accattoli tłumaczy, że w podobnej sytuacji znaleźli się też arcybiskupi Palermo, Toronto i Waszyngtonu - choć są to diecezje kardynalskie, ich seniorzy nie ukończyli jeszcze 80 lat. Jeśli publicysta "Corriere della Sera" ma...

8207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]