Reklama

Dwie tury - dwa pytania

Dwie tury - dwa pytania

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Nie chcesz uznać, że każdy, kto głosuje na PiS, to oszołom - bo sam jesteś oszołomem. Nie uznajesz naszej krzywdy z rąk podłych elit - bo jesteś po ich stronie... i tak się napędzamy.
W

Wyniki pierwszej tury są wątpliwym prognostykiem wyników drugiej. W ciągu minionych 20 lat, pomijając kuriozalne wybory 1990 r., mieliśmy do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi przypadkami. W 1995 r. Aleksander Kwaśniewski wygrał pierwszą turę z Lechem Wałęsą 35 do 33 proc. W drugiej potwierdził swoją przewagę, wygrywając 52 do 48 proc. Dziesięć lat później Tusk pokonał w pierwszej turze Lecha Kaczyńskiego nieomal identycznym wynikiem - 36 do 33 proc. Tyle tylko że później przegrał 46 do 54 proc.

Na podstawie historii nie można zatem powiedzieć nic wiarygodnego. Dlatego patrząc na wyniki pierwszej tury warto postawić sobie dwa znacznie ogólniejsze pytania: "Czy można wierzyć sondażom?" i "Co zrobi lewica?".

Kilka czy kilkanaście

Jedno różni tę pierwszą turę od dwóch poprzednich kampanii - polaryzacja jest...

13041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]