Reklama

Dwa razy Arles

Dwa razy Arles

24.07.2007
Czyta się kilka minut
fot. MAREK NOWICKI / Visavis.pl
"

"Arles! Stacja Arles!" - na tę zapowiedź w pociągu podrywam się tylko ja. Pociąg zatrzymuje się na stacji po dziesiątej wieczorem. Początek grudnia. Wieje ciepły mistral, żywej duszy w zasięgu wzroku. Przed stacją zastaję wypielęgnowany, pusty parking i wyniosłą latarnię, która nikomu nie służy. Pusto. Już od stacji Arles daje do zrozumienia, że jest mieściną zatopioną w zimowym śnie (ale latem wcale nie jest wiele lepiej, na wieczorny pociąg może się połasić co najwyżej jakiś taksówkarz szukający samotności pod byle pretekstem).

Trzeba się będzie przewlec przez to miasto na piechotę. Trzeba się będzie z nim zmierzyć.

Była wtedy niepodobna do naszej, przytulna zima południowej Francji; co parę dni wiał mistral, przedmuchując ulicami miasta cały kurz, wdzierając się pod poły marynarki, zachęcając do przystanku w sklepie dla uzupełnienia zapasów...

10906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]