Dwa grube tomy

15.06.2003

Czyta się kilka minut

Do słowników się zagląda, słowników się nie czyta. Wbrew regułom sztuki, pierwszy tom „Polskiego Słownika Judaistycznego” przeczytałem z przyjemnością i korzyścią. Mówiąc o nim, nacisk należy położyć i na „polski”, i na „judaistyczny”.

Zawiera on hasła ważne dla judaizmu: postaci biblijne, rytuały, święta, modlitwy. A także hasła, które dotyczą polskich Żydów: rabinów, cadyków, pisarzy, malarzy, polityków - od Baal Szem Towa po Henri Bergsona, urodzonego w rodzinie Zbytkowerów. Co znaczące, pojawiają się też Polacy, zasłużeni w ratowaniu Żydów i pielęgnowaniu ich kultury - m.in. Karski, Abramow-Newerly, Kossak-Szczucka. Słownik opisuje wydarzenia i miejsca ważne dla kultury i polityki. Pojawia się nawet Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Świetnie dobrano ilustracje i tablice.

Dzieło jest efektem wieloletniej pracy bardzo dobrego polskiego zespołu fachowców. Znak to, że po raz pierwszy w historii powstaje polskie środowisko badaczy historii Żydów. Na rynku wydawniczym jest to czwarty tego rodzaju słownik judaistyczny; ten mam za najpoważniejszy. Teraz z niecierpliwością czekam na tom drugi.

Uczniowie profesora Marcina Kuli przygotowali na jego cześć księgę pamiątkową „PRL: trwanie i zmiana.” Poszczególne teksty ukazują różne wymiary życia za socjalizmu: wybory pierwszych sekretarzy, kontrolę granic, peerelowski system paszportowy, zakres nomenklaturyzacji stanowisk, afery korupcyjne i prywatki.

Opisane zostały kryzysy polityczne z lat 1956 i 1980. Prof. Paweł Machcewicz zastanawia się, czy rok 1956 rzeczywiście stanowi przełom w dziejach PRL-u. Bardzo wiele wskazuje na to, że ciągłość wygrywa ze zmianą, że przez cały okres socjalizmu obowiązywały te same reguły rządzenia państwem i gospodarką, że rozrastała się władza nomenklatury, że zmieniał się, ale nie słabł nacisk na kler, że liczba tajnych współpracowników UBP i SB w latach stalinowskich i w latach 80. była podobna, że kontrola prasy i poczty nie słabła.

Niemal wszystkie artykuły są niezwykle kompetentne i tworzą spójną całość. Sądzę, że profesor Kula może być dumny ze swoich uczniów.

„POLSKI SŁOWNIK JUDAISTYCZNY. DZIEJE-KULTURA-RELIGIA-LUDZIE”, t I., Opracowali Zofia Borzymińska i Rafał Żebrowski, Warszawa 2003. Prószyński i S-ka.

„PRL - TRWANIE I ZMIANA” (red. naukowa: Dariusz Stola i Marcin Zaremba), Warszawa 2003, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
(1951-2023) Socjolog, historyk idei, publicysta, były poseł. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości. Autor wielu książek, m… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2003

Artykuł pochodzi z dodatku „Książki w Tygodniku (24/2003)