Reklama

Duchowość singli

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Według sondaży CBOS z marca br. ludzi w wieku od 25 do 50 lat żyjących w pojedynkę jest w Polsce około pięciu milionów. W Europie ich liczbę szacuje się na 160 milionów. I choć statystyki nie rozróżniają "nowoczesnych singli" od "klasycznych ludzi samotnych", wyraźnie pokazują, że zjawisko "singlowania" staje się na świecie coraz powszechniejsze.
W

W najnowszym numerze "Życia Duchowego" ks. Jacek Prusak SJ podkreśla, że single mogą przeżywać swoją samotność jako łaskę, wybranie i powołanie, ale wówczas, jeśli ich życie jest stale otwarte na Boga i bliźniego. Gdyby jednak takie życie podejmować głównie ze względu na karierę, wygodę, wyrachowanie czy lęk przed poświęceniem, trudno byłoby traktować je jako Boże wezwanie. Każde autentyczne powołanie posiada wymiar charyzmatyczny i wspólnotowy, i jest realizowane ze względu na miłość. Przed każdym człowiekiem, a tym bardziej przed tym, który świadomie rezygnuje z małżeństwa i rodziny, rodzi się pytanie: co uczynić miłością swego życia i komu oddać serce?

O psychologicznych, duchowych i społecznych zagrożeniach dla "singlowania" pisze ks. Stanisław Morgalla SJ: nawet jeśli wybór singla jest świadomy, to często nie jest ostateczny. Konsekwencją może być...

2814

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]