Reklama

Duchowość singli

Duchowość singli

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Według sondaży CBOS z marca br. ludzi w wieku od 25 do 50 lat żyjących w pojedynkę jest w Polsce około pięciu milionów. W Europie ich liczbę szacuje się na 160 milionów. I choć statystyki nie rozróżniają "nowoczesnych singli" od "klasycznych ludzi samotnych", wyraźnie pokazują, że zjawisko "singlowania" staje się na świecie coraz powszechniejsze.
W

W najnowszym numerze "Życia Duchowego" ks. Jacek Prusak SJ podkreśla, że single mogą przeżywać swoją samotność jako łaskę, wybranie i powołanie, ale wówczas, jeśli ich życie jest stale otwarte na Boga i bliźniego. Gdyby jednak takie życie podejmować głównie ze względu na karierę, wygodę, wyrachowanie czy lęk przed poświęceniem, trudno byłoby traktować je jako Boże wezwanie. Każde autentyczne powołanie posiada wymiar charyzmatyczny i wspólnotowy, i jest realizowane ze względu na miłość. Przed każdym człowiekiem, a tym bardziej przed tym, który świadomie rezygnuje z małżeństwa i rodziny, rodzi się pytanie: co uczynić miłością swego życia i komu oddać serce?

O psychologicznych, duchowych i społecznych zagrożeniach dla "singlowania" pisze ks. Stanisław Morgalla SJ: nawet jeśli wybór singla jest świadomy, to często nie jest ostateczny. Konsekwencją może być...

2814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]