Reklama

Dubaj: nowa stolica marzeń

Dubaj: nowa stolica marzeń

w cyklu STRONA ŚWIATA
10.12.2021
Czyta się kilka minut
Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadzają najkrótszy tydzień pracy na świecie. Stawką jest nie tylko wygoda obywateli, ale także pozycja na światowej mapie biznesu.
Imigranci pracujący w Dubaju pchają rowery przez dzielnicę Satwa / fot. KARIM SAHIB/AFP/East News
O

Od pierwszego stycznia 2022 roku świąteczny weekend w Abu Zabi, Dubaju, Szardży i czterech innych zjednoczonych emiratach zaczynać się będzie w piątek, po południowym namazie, muzułmańskim nabożeństwie i trwać będzie aż do poniedziałku. Tak długiego wolnego od pracy czasu nie wprowadził dotąd żaden inny kraj na świecie choć przymierzały się do tego Nowa Zelandia, Islandia i Japonia, gdzie dowiedziono, że dłuższy odpoczynek znacznie poprawia wydajność i ogólny stan ducha pracowników.

Do tej pory wolny od pracy weekend trwał w Emiratach i całym świecie arabskim od piątku do niedzieli (zwyczaj dni wolnych od pracy wprowadzili europejscy kolonizatorzy w XIX wieku), a do 2006 roku od czwartku do soboty. Piątek jest dla muzułmanów dniem świętym, jak dla chrześcijan niedziela, a piątkowe modły, zwłaszcza południowe, gromadzą w meczetach najliczniejsze rzesze wiernych.

...

9565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]