Reklama

Drożejąca miska ryżu

Drożejąca miska ryżu

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Czym chleb na Zachodzie, tym w Azji jest ryż: podstawą pożywienia i symbolem. W Azji ceny żywności rosną w tempie, jakiego nie pamiętają najstarsi ludzie.
O

Ogłoszenie na drzwiach piekarni, do której codziennie zachodzę, zawisło jeszcze w lutym: właściciel ubolewa, ale od kwietnia, pierwszy raz w historii firmy, zmuszony jest podnieść ceny każdego gatunku pieczywa, z 10 do 100 jenów za sztukę. Powód: wzrost cen importowanej mąki.

Pierwszy raz od trzydziestu kilku lat ceny żywności w Japonii szybko rosną. Zwłaszcza mleka i mąki, która kosztuje dziś o połowę więcej niż pod koniec 2007 r. Wielu Japończyków odczuwa to boleśnie: średnie pensje nie zwiększają się od lat, przybywa za to ludzi biednych. Eksperci oskarżają polityków, którzy dopuścić mieli do uzależnienia kraju od importowanej żywności - i wskazują na ryż, którego cena jest stabilna, bo rodzima produkcja zaspokaja krajowy popyt.

"Nie za mojego życia"

Jednak sytuacja bogatej Japonii jest nieporównanie lepsza...

4403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]