Reklama

Do oszczędzania potrzebne są zachęty

Do oszczędzania potrzebne są zachęty

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Grozi nam, że nowy system "wyprodukuje" wielu nędznie uposażonych emerytów, którzy staną się klientami opieki społecznej.
I

Im bliżej dnia wypłaty pierwszych emerytur na nowych zasadach, tym więcej emocji i częstsze poczucie rozczarowania. Wywołuje je kilka kwestii: że wypłaty z "kapitałowej" części systemu będą małe; że nie będzie dziedziczenia zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych pieniędzy; że zrezygnowano z proponowanych przez poprzedni rząd emerytur małżeńskich. I wreszcie: że "kapitałowe" emerytury nie będą automatycznie waloryzowane, lecz uzależnione od zysków instytucji, które zarządzają zgromadzonymi pieniędzmi.

Te emocje wynikają głównie z nieznajomości założeń reformy emerytalnej, a także z faktu, że przed laty wprowadzono ją tylko częściowo. Przyjęto bowiem ustawy, które ustalały sposób zbierania pieniędzy, a na później zostawiono te, które miały określać, jak będą wypłacane świadczenia. Nie sprecyzowano też, co stanie się ze zgromadzonym w OFE kapitałem w ...

8913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]