Reklama

Depresja much

Depresja much

30.09.2019
Czyta się kilka minut
Nawet jednorazowy kontakt ze zwłokami wywołuje obniżenie nastroju, a długotrwały może znacząco obniżyć jakość życia – to wiemy. Ale żeby u owadów?
N

Naukowcy odkryli, że najzupełniej zdrowe osobniki muszki owocówki (Drosophila melanogaster) zaczęły mieć problemy ze zdrowiem po ujrzeniu martwych osobników swojego gatunku. Reakcją na krótkotrwały kontakt były zaburzenia metabolizmu oraz magazynowania tłuszczu, upośledzona została również ich motywacja do podejmowania wysiłku, na przykład wspinania się. Zmianę zachowania zauważały też inne muszki, źle reagując na osobniki narażone na widok zwłok. Co ciekawe, w reakcji tej pośredniczy serotonina, która odgrywa podobną rolę również w ludzkim układzie nerwowym. Reakcja wywołana przez styczność z martwą muszką jest więc bardzo podobna na poziomie molekularnym do ludzkiej depresji i potrafiła wręcz doprowadzić do spadku długości życia. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]