Reklama

Czy kropla wydrąży skałę

Czy kropla wydrąży skałę

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Aleksander Łukaszenka liberalizuje swój reżim: do głosu dopuszcza niezależnych doradców, a do sprzedaży - opozycyjną prasę. Eksperci uważają, że "dobra wola" satrapy to towar, za który ma zapłacić Zachód.
J

Jeszcze jesienią ubiegłego roku - Łukaszenka przygotowywał się wtedy do wyborów parlamentarnych - Unia Europejska uzależniała dialog z Białorusią od uwolnienia więźniów politycznych i sprawiedliwego liczenia głosów. Łukaszenka nie przeprowadził demokratycznego głosowania (żaden z przedstawicieli opozycji nie wszedł do parlamentu). Ale Zachód częściowo zniósł sankcje wobec Mińska. Dziś Białoruś otrzymuje pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wejść czy nie wejść

Najważniejszą dziś inicjatywą władz jest powołanie Społecznej Rady Konsultacyjnej. W jej skład, prócz przedstawicieli reżimu, ma wejść opozycja. Na czele rady stanął Uładzimir Makej, szef Administracji Prezydenta. Makej mówi o sobie: "jestem Europejczykiem", a o przyszłości kraju: "dokonamy europejskiego wyboru, choć mamy za sobą ciężką radziecką przeszłość...

6064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]