Reklama

Ładowanie...

Czwarty kościół

Czwarty kościół

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Z uwagą przeczytałam interesujący artykuł Grzegorza Przebindy “Księgi i świątynie" (“TP" nr 25/04). Szkoda, że autor, mimo wszystko, nie odwiedził czwartego kościoła rzymskokatolickiego w Sankt Petersburgu - świątyni p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ufundowanej blisko 200 lat temu przez Stanisława Siestrzeńcewicza, arcybiskupa mohylewskiego, metropolitę Kościoła rzymskokatolickiego w Imperium Rosyjskim, administratora diecezji wileńskiej.
P

Parafia św. Stanisława powstała w 1828 r. i od początku była ważnym ośrodkiem duszpasterskim dla ludzi ubogich i chorych. Przez niemal sto lat działało przy niej gimnazjum dla młodzieży z biednych rodzin. W 1935 r. kościół zamknęły władze sowieckie. Niszczejąca budowla, utrzymana w stylu rosyjskiego klasycyzmu, pełniła różne funkcje, m. in. fabryki futer i salonu mody. Odrodzenie parafii nastąpiło w latach 90. XX wieku. Pierwszą Mszę odprawiono 13 listopada 1996 r. Uroczystej rekonsekracji świątyni dokonał ks. Prymas Józef Glemp w Boże Ciało, 14 czerwca 1998 r. Wtedy też pierwszy raz od kilkudziesięciu lat ulicami miasta przeszła procesja. W tym samym roku z Katedry na Wawelu sprowadzono i umieszczono w ołtarzu relikwie św. Stanisława. Od kilku lat kościół pełni ważną rolę w życiu petersburskiej Polonii.

EWA ZIÓŁKOWSKA (Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]