Reklama

Czołgi są najważniejsze

Czołgi są najważniejsze

19.10.2015
Czyta się kilka minut
David Ochmanek, analityk wojskowy, uczestnik natowskich gier wojennych: Nie dysponujemy dziś wystarczającą siłą do powstrzymania ewentualnej ofensywy rosyjskiej na kraje bałtyckie.
David Ochmanek Fot. www.rand.org
M

MARCIN ŻYŁA: Czy Rosja zagraża dziś militarnie Europie?
DAVID OCHMANEK: Kiedy w 1999 i 2004 r. państwa środkowoeuropejskie i bałtyckie wstępowały do NATO, nie sądziliśmy, że Rosja zacznie używać armii do osiągania swych celów politycznych na kontynencie. Po Gruzji, Krymie i Donbasie jest jasne: Kreml obrał bardziej wojowniczą strategię. Kluczowe jest teraz pytanie: czy działania Rosji naruszyły równowagę sił na wschodniej flance Sojuszu? A jeśli tak, jak ją przywrócić? Aby to sprawdzić, od kilkunastu miesięcy organizujemy tzw. gry wojenne, podczas których analizujemy przebieg ewentualnego konfliktu. Wynika z nich, że NATO nie ma dziś możliwości obrony krajów bałtyckich przed Rosją.

Jak wyglądają takie gry wojenne?
Prowadzimy je w Waszyngtonie oraz w amerykańskiej bazie Rammstein w Niemczech, zapraszając do udziału...

6492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]