Ładowanie...
Człowiek, owady i bydło
1. „Wydawało się rzeczą niezmiernie ważną, aby - zanim będzie za późno - zbadać osobowość przynajmniej jednego z tych, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w czynienie zła [w obozach koncentracyjnych - MZ]. Poznanie przeszłości takiego człowieka, jego dzieciństwa, motywów jego postępowania i reakcji, takich, jakimi on je widział, a nie takich, jakimi my chcielibyśmy je widzieć, pozwoliłoby nam lepiej zrozumieć, w jakim stopniu zło w ludzkich istotach ma charakter genetyczny, a w jakim zależy od ich społecznego środowiska” - pisze brytyjska dziennikarka Gitta Sereny we wstępie do książki „W stronę ciemności. Rozmowy z komendantem Treblinki”.
Na tę książkę składają się jednak nie tylko dwie serie rozmów z komendantem nazistowskich obozów w Sobiborze i Treblince Franzem Stanglem, przeprowadzone w kwietniu i czerwcu 1971 r. w więzieniu w Dusseldorfie. Wypowiedzi Stangla...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]