Reklama

Człowiek, owady i bydło

Człowiek, owady i bydło

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Z opowieści Franza Stangla, komendanta Treblinki, wylania się cały skomplikowany mechanizm wkraczania człowieka w system zła, a następnie współorganizowania tego systemu.
1

1. „Wydawało się rzeczą niezmiernie ważną, aby - zanim będzie za późno - zbadać osobowość przynajmniej jednego z tych, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w czynienie zła [w obozach koncentracyjnych - MZ]. Poznanie przeszłości takiego człowieka, jego dzieciństwa, motywów jego postępowania i reakcji, takich, jakimi on je widział, a nie takich, jakimi my chcielibyśmy je widzieć, pozwoliłoby nam lepiej zrozumieć, w jakim stopniu zło w ludzkich istotach ma charakter genetyczny, a w jakim zależy od ich społecznego środowiska” - pisze brytyjska dziennikarka Gitta Sereny we wstępie do książki „W stronę ciemności. Rozmowy z komendantem Treblinki”.

Na tę książkę składają się jednak nie tylko dwie serie rozmów z komendantem nazistowskich obozów w Sobiborze i Treblince Franzem Stanglem, przeprowadzone w kwietniu i czerwcu 1971 r. w więzieniu w Dusseldorfie. Wypowiedzi Stangla...

8756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]