Reklama

Czeskie uniesienie

Czeskie uniesienie

27.12.2011
Czyta się kilka minut
Václav Malý, biskup pomocniczy Pragi: Życzyłbym sobie, aby - gdy miną emocje - ludzie wrócili ku tym poglądom Havla, które dotyczą duchowej kondycji człowieka. Żeby pozwolili Havlovi nadal wpływać na ich życie.
P

Patrycja Bukalska: Śmierć Václava Havla wywołała spontaniczne, masowe i emocjonalne reakcje Czechów, w całym kraju na różne sposoby upamiętniano zmarłego. Skalę publicznych emocji porównuje się do wydarzeń z listopada 1989 r., gdy zaczęła się Aksamitna Rewolucja. Jak Ksiądz Biskup - jeden z liderów demonstracji w 1989 r. i przyjaciel Havla - ocenia te reakcje?

Bp Václav Malý: Są one dla mnie źródłem wielkiej radości, bo pokazują, że ludzi porządnych jest więcej niż nieporządnych. Tłumy, które godzinami czekały w kolejce, by wpisać się do księgi kondolencyjnej i stanąć przed trumną Havla, o czymś świadczą. To ta część społeczeństwa, która ma świadomość tego, co w życiu ważne, i wie, jak wielką postacią był Havel. Dla mnie to naprawdę wielka radość. Z drugiej strony przykro patrzeć, jak wiele osób zmieniło nagle poglądy, niczym chorągiewka na...

5210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]