Reklama

Czeskie uniesienie

27.12.2011
Czyta się kilka minut
Václav Malý, biskup pomocniczy Pragi: Życzyłbym sobie, aby - gdy miną emocje - ludzie wrócili ku tym poglądom Havla, które dotyczą duchowej kondycji człowieka. Żeby pozwolili Havlovi nadal wpływać na ich życie.
P

Patrycja Bukalska: Śmierć Václava Havla wywołała spontaniczne, masowe i emocjonalne reakcje Czechów, w całym kraju na różne sposoby upamiętniano zmarłego. Skalę publicznych emocji porównuje się do wydarzeń z listopada 1989 r., gdy zaczęła się Aksamitna Rewolucja. Jak Ksiądz Biskup - jeden z liderów demonstracji w 1989 r. i przyjaciel Havla - ocenia te reakcje?

Bp Václav Malý: Są one dla mnie źródłem wielkiej radości, bo pokazują, że ludzi porządnych jest więcej niż nieporządnych. Tłumy, które godzinami czekały w kolejce, by wpisać się do księgi kondolencyjnej i stanąć przed trumną Havla, o czymś świadczą. To ta część społeczeństwa, która ma świadomość tego, co w życiu ważne, i wie, jak wielką postacią był Havel. Dla mnie to naprawdę wielka radość. Z drugiej strony przykro patrzeć, jak wiele osób zmieniło nagle poglądy, niczym chorągiewka na...

5210

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]