Reklama

Czeskie losy

Czeskie losy

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Historię każdego kraju można przedstawić w postaci kalendarium: staje się wtedy łatwa do ogarnięcia. Weźmy na przykład dwudziestowieczne Czechy: rok 1918 - utworzenie Republiki Czechosłowackiej, rok 1938 - konferencja w Monachium i częściowy rozbiór Republiki, rok 1939 - wojska niemieckie w Pradze, rok 1945 - odzyskanie niepodległości, rok 1948 - przewrót komunistyczny, rok 1968 - Wiosna Praska, inwazja wojsk Układu Warszawskiego i początek "normalizacji", rok 1989 - Aksamitna Rewolucja. I już. Gdy jednak nałożymy te daty na żywą tkankę ludzkich losów, nic już nie będzie takie proste, a miejsce chłodnej analizy zajmie współodczuwanie. Tak też się dzieje podczas lektury świetnej książki Mariusza Szczygła, która opowiada właśnie o Czechach - ludziach, kraju, meandrach jego historii.
B

Bohaterem pierwszego z reportaży jest Tomáš Bata, twórca imperium obuwniczego i pomysłodawca utopii społecznej, polegającej na ścisłym związaniu pracowników z fabryką, a tym samym objęciu kontrolą całego niemal ich życia. Tytułowy "Gottland" to z kolei nazwa muzeum, jakiego już za życia doczekał się najsławniejszy czeski piosenkarz Karel Gott. Szczygieł nie skupia się jednak na nazwiskach najbardziej u nas znanych. Dlatego Gott, a także Helena Vondráčková, stanowią tylko tło dla portretu Marty Kubišovej.

Kubišová, gwiazda czeskiej piosenki występująca w tercecie z Vondráčkovą i Václavem Neckářem, za sprawą zaśpiewanej w 1968 roku "Modlitwy dla Marty" stała się ikoną oporu przeciw inwazji. Zapłaciła wielką cenę: próbowano ją skompromitować spreparowanymi zdjęciami, na dwadzieścia lat znikła z estrady i z mediów, nie wymieniano nawet nazwy wsi, w której...

5495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]