Reklama

Czas wrócić do źródeł

Czas wrócić do źródeł

31.03.2009
Czyta się kilka minut
NATO musi wypracować dla siebie nową strategię. Nową, ale nawiązującą do początków Sojuszu.
W

W tych dniach szefowie państw NATO spotkają się w Strasburgu (Francja) i Kehl (Niemcy), aby świętować 60-lecie Sojuszu. Wybór miejsca może sugerować, że francusko-niemieckie pojednanie staje się już nie tylko symbolem Unii, ale i NATO. Tymczasem gdy w 1949 r. USA, Kanada, Francja, Portugalia, Włochy, Norwegia, Islandia i państwa Beneluksu podpisywały traktat waszyngtoński o powołaniu NATO, RFN dopiero zaczynała budowę nowego państwa. A Francja była tym krajem, który ze wszystkich sił dążył do tego, aby niesuwerenność Niemiec trwała jak najdłużej i miała charakter formalny. Ówczesne elity polityczne Francji - oraz całej Europy i USA - pamiętały nie tylko rok 1940, ale i 1914.

Z lęku (także) przed Niemcami

Stąd pierwszy sojusz wojskowy w powojennej Europie - zawarta w 1946 r. przez Francję, Wielką Brytanię i państwa Beneluksu...

9065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]