Reklama

Czas deficytów

Czas deficytów

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Joseph Ratzinger, wybitny intelektualista, wytrawny teolog i pokorny biskup, oświadczył, że „rezygnuje dla dobra Kościoła”. Decyzja Papieża zasmuciła wiernych, ale wzbudziła też podziw i uznanie.
W

W czasie ośmioletniego pontyfikatu Benedykt XVI pokazywał, jak głęboka może być wiara chrześcijańska. Nazywał rzeczy po imieniu i przypomniał, na czym polega piękne bycie w Kościele.

Jako jeden z najważniejszych teologów przełomu wieków przypomniał, że „prawdziwym zagrożeniem, przed jakim stoimy, jest usuwanie tolerancji w imię tolerancji”. Miał na myśli relatywizm etyczny, próbę narzucenia wszystkim określonych norm myślenia, w których promuje się negatywny wymiar tolerancji, czego przykładem, zdaniem Papieża, staje się „stwierdzenie, że z powodu negatywnej tolerancji nie może być znaku krzyża w budynkach publicznych. W gruncie rzeczy przeżywamy w ten sposób zniesienie tolerancji, gdyż to oznacza, że religia, że wiara chrześcijańska nie może wyrażać się w sposób widzialny”. W Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2013 r. przypomniał, że „zarzewiem...

5604

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]