Reklama

Sede vacante

Sede vacante

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI przechodzi do historii jako wielki papież. Nie dlatego wielki, że z urzędu ustąpił. Ustąpił dlatego, że jest wielki. A z tego, co zostawia, Kościół i my wszyscy długo jeszcze będziemy z wdzięcznością czerpać.
B

Benedykt XVI wejdzie do historii jako papież, który ustąpił z urzędu, bo uznał, „że z powodu podeszłego wieku jego siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową”. Chociaż i tak już wszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych teologów swego czasu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, papież-teolog, wspaniały nauczyciel wiary i ten, który skutecznie stawił czoło dramatycznej hańbie pedofilii wśród kleru.
Jego decyzja ustąpienia z urzędu jest wydarzeniem bez precedensu, przełomowym. Dawne abdykacje papieży miały całkowicie inny kontekst, inne motywacje. Benedykt XVI podjął decyzję, którą przecież rozważali jego poprzednicy, ale żaden z nich jej nie podjął. Mówiło się o wahaniach Pawła VI, kiedy odnowił bazylikę przechowującą szczątki św. Celestyna V w Aquila, papieża, który abdykował w 1294 r.

Podobną ewentualność...

4002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]