Reklama

Czarna niedziela

Czarna niedziela

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz". Te słowa, to przypomnienie, tę rade usłyszeliśmy od Chrystusa w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, ale dopiero obecnie, w ostatnią niedzielę, i to w niektórych tylko kościołach, zabieramy się za realizację tego polecenia.
Z

Zaczynamy od zasłaniania obrazów, a przede wszystkim krzyży, co na pierwszy rzut oka może się wydać nieporozumieniem. Skoro coraz bliżej wspomnienie męki i śmierci Jezusa, to krzyż powinniśmy raczej uwidaczniać, a nie ukrywać. To logiczne. Owszem, ale zależy, o jaką logikę chodzi.

Nie bez powodu łasi jesteśmy na oglądanie wypadków - zwłaszcza takich, w których leje się krew, a ludzkie ciała ulegają potwornym zniekształceniom. Nie bez powodu też niezłym wzięciem cieszą się horrory, o tematyce religijnej również. Przesadnie uteatralizowane sceny niby opętań i egzorcyzmów, ale też i mordowanie chrześcijan, czy nawet mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przedstawia się tak, by widzem dogłębnie wstrząsnąć - licząc, że w ten sposób zmusi się człowieka do nawrócenia. Być może tak, najczęściej jednak ociekające krwią sceny wywołują w człowieku bunt, gniew i chęć, jeśli nie...

3028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]