Reklama

Czar krótkiej formy

Czar krótkiej formy

23.09.2009
Czyta się kilka minut
Pisarka, twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu
P

Pomysł festiwalu wziął się z Zagrzebia. Brałam tam udział w podobnej imprezie, ale przede wszystkim spotkałam ludzi z całego świata, którzy są absolutnie przekonani, że opowiadanie jest najdoskonalszym gatunkiem literackim, i właśnie w krótkiej formie widzą przyszłość literatury. Myślę bardzo podobnie. Mieliśmy tam pomysł, żeby stworzyć sieć spotkań wokół opowiadania w całej Europie. Pomysł bardzo śmiały.

Władze Wrocławia, miasta, które żyje festiwalami, bardzo przychylnie odniosły się do tego pomysłu i roztoczyły matczyną opiekę, więc festiwal odbędzie się w tym roku (w dniach 5-11 października) już piąty raz. Przez kilka dni można oddać się czarowi krótkiej formy literackiej, słuchając autorów, dyskutując, oglądając słynne adaptacje filmowe. To bardzo dobry początek jesieni.

Miałam jak zwykle kłopoty, żeby wyjechać latem na jakieś wakacje, bo we Wrocławiu cały czas coś się dzieje i żal mi było stracić egzotykę Brave’u, potem ucztę filmową Ery Nowych Horyzontów i rarytasy Wratislavii Cantans. To bardzo intensywne miasto. Latem chyba w ogóle nie śpi - mogę coś o tym powiedzieć, bo mieszkam w centrum. Jego najnowsza historia mnie wzrusza - zniszczone prawie doszczętnie przez wycofujących się nazistów, zostało odbudowane z miłością i pieczołowitością przez przybyszów, którzy stracili swoje miasta na Wschodzie. I ten rodzaj kresowej czułości wobec świata jest tu wciąż obecny.

To ładne miasto o przyjaznych rozmiarach, na szczęście za małe na metropolię i za duże na dziurę. Jest ludzkie - co znaczy, że ma centrum i peryferie. Udało mu się oswoić rzekę, co jest rzadkie wśród polskich miast. Cóż by było z Wrocławia bez Odry, jej kanałów, mostów, zapachu wody?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]